Senegal’den EPDK’ya Ziyaret

Senegal Enerji ve Petrol Bakanlığından Genel Müdür Abdoulaye Dia’nın başkanlık ettiği, Senegal Elektrik Şirketi SENELEC ve Senegal Elektrik Düzenleme Komisyonundan yetkililerin oluşturduğu heyet, özellikle doğal gazın elektrik üretiminde kullanımı ve tarife yapısını incelemek amacıyla Türkiye’ye geldi. Heyet, temasları kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu da ziyaret etti.

EPDK’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Senegal heyet başkanı Abdoulaye Dia, Senegal’in yakın zamanda önemli hidrokarbon kaynakları keşfettiğini ve ülkenin doğal gaz altyapısını geliştirmeyi ve düzenleyici kurumlarının doğal gaz piyasasını da düzenleyebilmesi için yasal çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Dia; bu kapsamda doğal gazın elektrik üretiminde kullanılması başta olmak üzere EPDK’nın piyasa reformları ve tarife mekanizmalarına ilişkin deneyimlerinden yararlanmanın kendileri için önemli olduğunu belirtti.

MEDREG Başkanı ve EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş tarafından ağırlanan konuk heyete, Türkiye elektrik ve doğal gaz piyasalarının yapılandırılması ile EPDK tarafından düzenlenen tarifeler hakkında EPDK uzmanlarınca sunum yapıldı.


24.07.2019 - 12.11.2019 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 3258