MEDREG’in Yeni Başkanı Gülefşan Demirbaş

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği (MEDREG) başkanlığına seçildi.

Avrupa Birliğinin (AB) finansal desteği ve AB üyesi olmayan ülkeler de dahil olmak üzere 21 ülkenin katılımıyla, Akdeniz'deki enerji politikalarının belirlenmesinde rol alan MEDREG’in 26'ncı Genel Kurulu İstanbul'da gerçekleştirildi.

Gülefşan Demirbaş, MEDREG'in 2 yıl görev yapacak yeni yönetiminin belirlenmesi için düzenlenen seçimde yarıştığı, Ürdün Enerji ve Madencilik Düzenleme Komisyonu Kurul Üyesi Wejdan al Rabadi'nin seçimden çekilmesi üzerine, üye ülkelerin mutabakatı ile MEDREG Başkanı seçildi ve Türkiye'nin enerji alanında uluslararası görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi oldu.

Demirbaş’ın göreve seçilmesinin ardından açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Bir çalışma arkadaşının MEDREG gibi bir kurumun başkanı olmasının Türkiye’de, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun nerelere geldiğini gösteren açık bir durum olduğunu ifade etti. Başkan Yılmaz: “Gülefşan Hanım’ı kutluyorum. Başarılar diliyorum ve zaten başarılı olacağını biliyorum. Bu kadar insanın katılım gösterdiği böylesi üst düzey bir toplantıda eğer Türkiye’den Gülefşan Hanım’ı başkan olarak görmek istemişlerse bu Türkiye’nin regülasyonda nereye geldiğinin çok önemli bir kanıtıdır” dedi.

Bu arada genel kurulda EPDK’nın uluslararası etkinliği açısından bir başka önemli adım daha atıldı. EPDK Doğal Gaz Dairesi Grup Başkanı Bağdagül Kaya Caner’in de MEDREG Gaz Grup Başkanlığı görevini yürütmesine karar verildi.


30.11.2018 - 30.11.2019 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 9356