EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan NTV'ye Önemli Açıklamalar

EPDK Başkanı Yılmaz; akaryakıtta kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınmasının söz konusu olmadığını belirtti. Başkan Yılmaz: "Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK'nın alanına girer. Kredi kartından ilave bedel alamazlar. Bu kanunda açıkça belirtilmiş. Nakit ödemeye ilişkin indirim kararına ise mevzuatta zaten bir engel yok” dedi.

 
Dünya piyasalarında benzin ve motorin fiyatlarının birbirine yaklaştığını belirten Başkan Yılmaz promosyonlu akaryakıt satışı konusuna da değindi. Türkiye'nin gündeminde eskiden promosyon yarışı olduğunu hatırlatan Yılmaz: “Bayilerin şikayeti var, dağıtım şirketleri şeffaf değil diyorlar. Şeffaflık bizim kurumumuzun olmazsa olmazı. Sendikalardan bayileri eğitmelerini bekliyoruz. Yüzde 43'lük maliyetleri bayi karşılamış. Toptancı bir şirketin promosyona katılmasıyla perakendecinin promosyona katılım oranının aynı olması doğru mu değil mi PÜİS buna çalışsın” ifadelerini kullandı.

 

Akaryakıtta vatandaşlara “ucuz olanı tercih edin” önerisinde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz elektrik fiyatlarında indirim olup olmayacağı konusundaki soruya ise şöyle cevap verdi:

 

“Maliyetlere göre nihai karar veriliyor. Bununla ilgili döviz var, enflasyon var, pek çok maliyet kalemi söz konusu. Hepsiyle ilgili paket oluşturup ondan sonra tarifelerimizi oluşturuyoruz. Ben de bir elektrik kullanıcısıyım. Fiyatları adil bir noktada belirliyoruz. Dövizdeki düşüşe ve somut verilere bağlı olarak elektrik fiyatlarında inşallah indirim olacaktır.’’


23.11.2018 - 26.11.2019 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 6893