PROF.DR.Osman SEVAİOĞLU - Özgeçmişi

  

    

 

Prof. Dr. Osman SEVAİOĞLU, 1950 yılında Ankara'da doğan ve 1972 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olan Osman Sevaioğlu, aynı bölümde yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 1972-1975, 1976-1979 yılları arasında sırasıyla, Türkiye Elektrik Kurumu Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığında ve Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde görev yaptı. 1979 yılından itibaren Kurul üyeliğine seçilene kadar Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde çalışmalarını sürdürdü.

Araştırma konuları, satırbaşlarıyla elektrik iletim ve dağıtım sistemleri, enerji ekonomisi, elektrik sektöründe serbestleştirme ve düzenlemeler olarak özetlenebilir. Sevaioğlu'nun çok sayıda meslek dergisinde ve kongrede yayınlanmış yazısı bulunmaktadır. Sevaioğlu, TEAŞ Genel Müdürlüğü, Aliağa Petkim Petrokimya A.Ş., İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., Ereğli Demir ve Çelik A.Ş. ile enerji iletim ve dağıtım sistemleri üzerine çok sayıda projede görev yaptı ve danışmanlık hizmeti yürüttü.

1979-1999 yılları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. DPT VIII. 5 Yıllık Kalkınma Planı Elektrik Sektörü Özel İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve Elektrik Sektöründe Serbestleştirme ve Rekabet Alt Komisyonu Başkanlığı yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi olarak da görev yapan Prof. Dr. Osman Sevaioğlu 8 Ağustos 2020 tarihinde vefat etti.

Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.