Doç. Dr. Ayhan ALBOSTAN - Özgeçmişi

 

   

DOÇ.DR. Ayhan ALBOSTAN, 1954 yılında Yozgat’ta doğdu. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde asistan olarak göreve başladı. Yüksek lisans tezini İTÜ Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. İlhami Çetin yönetiminde 1982 yılında, doktora tezini de Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr.M.Erol Sezer Yönetiminde 1988 yılında tamamlayarak, 1989 yılında aynı fakülteye Yrd.Doç. Dr. olarak atandı.

TÜBİTAK’ın yurt dışı doktara sonrası bursu ile İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde “Enerji Sistemlerinin Kontrolü ve Stabilitesi” konusunda çalışmalar yaptı. 1992 yılında Dünya Bankasının bir yıllık yurt dışı eğitim bursu ile ABD’ de Virjinia Teknik Üniversitesinde “Süreç Denetimi” üzerinde çalışmalar yaptı.

Yurt dışı dönüşünden sonra zorunlu hizmetini Erciyes Üniversitesinde tamamladı. 1999 yılında Kontrol ve Kumanda Anabilim Dalında Doçent’lik ünvanı aldı. “Enerji ve kontrol sistemleri” konusunda yurt içi ve yurt dışı çok sayıda yayınları olan Albostan 19.11.2001 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna üye olarak atandı. Ayhan Albostan evli ve bir çocuk babasıdır.