Hüseyin KARATAŞ - Özgeçmişi

   

 

Hüseyin KARATAŞ, 1962 yılı Alucra doğumlu. 1985 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İİBF'den şeref derecesi ile mezun oldu. Dünyanın önde gelen saygın danışmanlık ve denetim şirketi Price WaterhouseCoopers'da iş hayatına başladı ve çalıştığı süre boyunca aralarında bankacılık, petrokimya ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren çokuluslu ve yerel birçok önde gelen şirketin finansal denetiminde bulundu. Türkiye'nin ilk risk sermayesi (venture capital) şirketinin kuruluşu, geliştirilmesi, hisselerinin İMKB'de halka açılması çalışmalarında yönetici olarak fiilen görev aldı.

Bu kapsamda, ülkede ilk defa araştırma geliştirmeye dayalı biyoteknoloji ve ileri malzeme teknolojisi yatırımlarının finansmanının gerçekleştirilmesi ve bunların yönetimlerinde yer aldı. Elektrik enerjisi üretim yatırımlarının özel sektör eliyle yürütülmesinin başlangıç yılları olan 1990'ların başından itibaren yaptığı çalışmalarla çok sayıda özel sektör enerji yatırım projelerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu.

Petrol Piyasası Kanunu ve enerji sektörü ile ilgili muhtelif mevzuatın hazırlanmasında aktif olarak görev alan Karataş'ın 21 Şubat 2004 tarihinde atandığı EPDK üyeliğinden önceki son görevi 2003 yılı Mayıs ayından beri sürdürdüğü BOTAŞ yönetim kurulu üyeliği idi.

Botaş yönetim kurulu üyeliği esnasında gerçekleştirilen projelerden en önemlisi; uzun yıllara yayılı olarak önemli yükler içeren doğalgaz alım sözleşmelerinin Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre esnek hale getirilerek yenilenmesidir. Bu suretle ülkenin doğalgaz alım fiyatları ve alımı taahhüt edilen miktarları aşağı çekilerek sözleşmeler yönetilebilir hale getirilmiştir.

Enerji ve finans endüstrileri ile fonksiyonel yönetim sistemleri konularında özel mesleki birikimi olan Hüseyin Karataş evli ve iki çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.