Celal USTAOĞLU - Özgeçmişi

  

  

Celal USTAOĞLU, 1955 yılında Rize Güneysu’da doğan Celal Ustaoğlu 1980 yılında Fırat Üniversitesinden Kimya Mühendisi olarak mezun oldu.

Mendes Junior adlı Brezilya firmasının Irak bölümünde 2 yıl, ABD şirketi Foster Wheeler’ın Afşin Elbistan Termik Santral Projesi’nde 1 yıl yönetici olarak görev yaptı. Ocak 1985 tarihinde Petkim Petrokimya Holding A.Ş Yarımca Kompleksinde göreve başlayan Ustaoğlu sırasıyla İşletme Mühendisi, İhracat Şefi ve Satış Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunduktan sonra anılan Kompleksin 2001 tarihinde TÜPRAŞ tarafından devralınmasından sonra Ticaret Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Bu süre içerisinde şirket ürünlerinin Batı Avrupa, Orta doğu, Hindistan, Pakistan ve Uzakdoğu ülkelerine pazarlanmasında aktif olarak çalışmıştır. 2004 tarihinde TÜPRAŞ- Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Celal Ustaoğlu Ocak 2006 tarihinde şirketin özelleştirilmesi nedeniyle, kamudaki 21 yıllık Petrokimya-Rafineri çalışma dönemi sona ermiştir. Uluslararası yurtdışı ve yurt içi büyük şirketlerde 24 yıl yöneticilik yapan Ustaoğlu üretim, satış-pazarlama ve dış ticaret alanlarında deneyim kazanmıştır.

İngilizce bilen, evli ve iki çocuk babası olan Celal Ustaoğlu, 17 Mart 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Atama Kararı ile EPDK Kurul Üyeliği görevini üstlendi.