Yılmaz TAMER - Özgeçmişi

 

1971 yılında Gaziantep’te doğan Yılmaz TAMER; Ortaokul, Gaziantep Ticaret Lisesi, A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Atılım Üniversitesi (MBA) İşletme Yüksek Lisansından, Okul-Lise-Fakülte ve MBA birincisi olarak mezun oldu.

2005 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, 2014 yılında da Bağımsız Denetçi unvanını aldı.

İşletme Değerleme Yöntemleri, Organizasyon Değişim Mühendisliği, Firmalarda İşgören Seçimi ve Oryantasyon, İthalat ve İhracatla Uğraşan İşletmelerin Kur Risklerinden Korunma Yöntemleri, Firmaların Hedefli Pazarlama Stratejileri, Türkiye’deki Enerji Sektörü ve Elektrik Enerjisi Sektöründeki Fiyat, Dış Ticaret ile Finansman ve Teşvikler konusunda akademik araştırma ve çalışmalar yaptı.

2000-2001 döneminde Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma A.Ş. Garanti Onay Komisyon Üyesi, 2006-2007 döneminde de Türk-İtalya Hükümetleri Arasındaki İzleme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Çalışma hayatına 1994 yılında Halk Bankası A.Ş.’nde, Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. Aynı Bankada Müfettiş, Fon Kredileri -Teşvik Uygulama-, KOBİ Pazarlama Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

2002 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Enerji Uzmanı olarak görev yaparken Memuriyetten ayrılarak 2004-2009 döneminde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nde Genel Müdür ve Şekerbank Grubu’nda Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı.

2009 yılında tekrar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna döndükten sonra, Enerji Uzmanı, Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

2016 yılında LPG Piyasası Dairesi Başkanı, 16.03.2017 tarihinden itibaren de Denetim Dairesi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

18.02.2021 tarihinde Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.