3.Enerjide Ar-Ge Çalıştayı


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde; Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) tarafından 3. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştayda konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik ve doğal gaz dağıtım sektöründe Ar-Ge kültürünün oluşmasına büyük önem verdiklerini belirterek: "Kayıp kaçak sorununu asgari seviyeye düşürmek için Ar-Ge çalışmalarına daha fazla yoğunlaşmak gerekiyor” dedi.

Kalkınmış ülkelerin Ar-Ge harcamalarına daha fazla kaynak ayırdığını ifade eden Başkan Yılmaz, bu yüzden Ar-Ge çalışmalarının rekabet ortamı içinde işletmeler için adeta bir varlık mücadelesi olduğunu dile getirdi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uzun vadede teknolojik olarak ilerlemenin en etkili yolunun teknoloji üretilmesi olduğunun altını çizerek: "Bu yüzden Ar-Ge faaliyetlerinden taviz vermek, özellikle de enerji sektörümüz için gerçekçi bir yaklaşım değil. Kurum olarak Ar-Ge alanında atılan her adımı, yapılan her harcamayı Türkiye'nin geleceğine yapılan yatırım olarak görüyoruz" diye konuştu.

EPDK olarak bugüne kadar elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketlerinin sunduğu 369 projeden 137’sini kabul ettiklerini ve bu projelerden 32 tanesinin sonuçlandığını açıklayan Başkan Yılmaz, 2014 yılından bugüne kadar kabul edilen tüm projelerin yaklaşık maliyetinin de 111 milyon liraya ulaştığını vurguladı.

Şirketlere verilen hedefler doğrultusunda Ar-Ge alanında önemli yol alındığını kaydeden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, şunları söyledi:

"Elektrik dağıtım sektörü ile ilgili Ar-Ge projelerini ele aldığımızda sistemin gelişmesi için kaçınılmaz olan akıllı şebeke uygulamalarına dönük pilot projeleri ön sıralarda görüyoruz. Ülkemiz için ve tabi elektrik sektörümüz için kayıp kaçak konusunun büyük bir sorun. Kayıp kaçakla mücadelede son yıllarda önemli bir gelişme gösterdik ama daha hızlı yol almak için dağıtım şirketlerine büyük görev düşüyor. Kayıp kaçak sorununu asgari seviyeye düşürmek için Ar-Ge çalışmalarına daha fazla yoğunlaşmak gerekiyor. Uzaktan izleme ve kontrol sistemlerinin her dağıtım şirketi için etkin hale getirilmesi, şebeke planlamasının kayıp kaçağı asgari düzeye indirecek şekilde organize edilmesi, master planların gerekirse üniversitelerle birlikte hazırlanması büyük önem arz ediyor."

Çalıştay kapsamında bu yıl ilk kez Ar – Ge alanında başarı gösteren şirketlere de ödül verildi.

08.03.2016 - 31.01.2019 Birimi :   Görüntülenme Sayısı: 2492