EPDK’dan Bir İlk: Enerji Sektöründe Siber Savunma Simülasyonu

Enerji Sektöründe Siber Savunma Simülasyonu (Ex4S) Etkinliği 24-25 Mayıs 2022 tarihlerinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu hizmet binasında gerçekleştirildi.

Etkinlik; elektrik (üretim, iletim, dağıtım) doğal gaz (iletim, dağıtım) ve petrol (rafineri) sektörlerinin tamamını kapsayan hem idari ve teknik olarak her seviyeye uyumlu olan hibrit uygulamalar ile hem de sektör paydaşlarının sunumları ile aktif bilgi paylaşım ortamı sağlayarak Türkiye’de ve dünyada bir ilk oldu. Benzer etkinlikler küresel ölçekte incelendiğinde, enerji ve endüstriyel kontrol sistemleri odaklı çalışmaların son derece az olduğu görülmektedir. Küresel örneklerde ağırlıklı olarak enerjinin tek bir alt sektörünün seçildiği ya da genele hitap eden çalışmaların gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Etkinlik, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planları kapsamında EPDK’ya verilen enerji sektörünün sektörel SOME’si (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) olma görevi kapsamında gizlilik ve titizlikle yönetilen bir süreç sonunda gerçekleştirilerek başarı ile tamamlandı. Etkinliğe enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların BT (bilgi teknolojileri) yöneticileri, BT uzman personeli ve OT (operasyonel teknolojiler) personeli olmak üzere toplamda 238 kişi katıldı.

İki gün boyunca süren ve birden fazla kategoride yapılan simülasyonlarda BT ve OT çalışanlarına gerçek hayatta karşılaşmaları olası, aleyhte çalışan gerçek bir saldırgana (hacker) karşı (simülasyonlarda hacker, yapay zeka olarak tasarlanmıştır) öğrenme, alıştırma yapma ve öğrendiklerini test etme imkanı sağlandı. Farklı bir kategoride, enerji sektöründe kullanılan gerçek endüstriyel ekipmanlar ile senaryo gereği saldırgan(hacker) kimliğine bürünerek trafonun enerjisini kesmesi hedeflendi. Diğer taraftan CTF (Bayrağı Yakala) yarışmasında ise endüstriyel protokoller, tersine mühendislik, siber tehdit istihbaratı, akıllı sayaçlar, PLC kodlama, regülasyon, temel siber güvenlik, olay müdahale vb. kategorilerinde uygulamalı simülasyon gerçekleştirildi.

Ayrıca yöneticiler için düzenlenen simülasyonda; enerji firmalarının BT yöneticileri, bir enerji kuruluşuna yönelik siber saldırıya karşı - önceden belirlenmiş zaman-ekip-bütçe-üretim odağında - en doğru kararları alarak saldırıyı bertaraf etmeye çalıştı.

Etkinlik basına kapalı olarak gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi. Törene TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Kurul üyeleri, SPK Başkan Vekili Mutalip Ünal ile kamu ve özel sektörden çok sayıda yönetici katıldı.


06.06.2022 - 01.12.2024 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 3704